ג'סיקום

גסיקום היא רשת תקשורת ייעודית שפותחה עבור שכונת ג’סי כהן.

הרשת משמשת להפצת מסרים ברחבי השכונה. הפצת המסרים מבוצעת ע"י שיתוף פעולה בין תושבי השכונה המשתמשים ברשת במודל "טלפון שבור". למשתמשים יש אפשרות לקבל שיחות מהמערכת, אשר מקשרת אותם עם משתמש אקראי אחר, או ליזום שיחות אקראיות כאלו בעצמם. כאשר משתמש יוזם שיחה (באמצעות לחיצה על כפתור באתר גסיקום) הוא מקושר עם משתמש אחר ברשת, הנבחר באופן אקראי. בשיחות אלו יכולים המשתתפים להעביר ביניהם מסרים אישיים קצרים וכן את המסר שנבחר על ידי המערכת.

בשלב הראשון שימשה רשת ג’סיקום ככלי המרכזי במשחק העברת מסרים שכונתי, שמטרתו הפצת מסרים בין תושבי השכונה (משתמשי הרשת). במסגרת המשחק הוגרלו פרסים שונים בין המשתתפים שסייעו בהפצת המסרים. לג’סיקום הוקם מרכז שירות מנויים באופן זמני במהלך שני המשחקים שהתקיימו עד כה ב"דיגיטלית סניף ג’סי" במרכז המסחרי שברחוב התנאים 3.

פרויקט ג’סיקום נהגה ופותח על ידי דמיטרי קליינר בשיתוף עם צילה חסין והמרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית. פרויקט זה ממשיך את הגישה של קבוצת טלקומוניסטן, היוצרת סאטירה שמבוססת על רשתות תקשורת פופולריות. הפרויקט שם דגש על פשטות ואינטראקציה אנושית על-פני תחכום טכנולוגי. העבודה חושפת את היחסים החברתיים המגולמים במבנה האינטרנט והרשתות החברתיות והסלולריות, תוך יצירת פלטפורמות שמתפקדות בצורה מפתיעה ומשעשעת.

דמיטרי קליינר הוא אמן, האקר ומפתח תוכנה החי ועובד בברלין. הוא חבר ברשת טלקומוניסטן  היוצרת פלטפורמות תקשורת אלטרנטיביות.  הוא התארח במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית לצורך פיתוח ג'סיקום, במסגרת פרויקט ג’סי כהן.