המקום שלי | פעילות לפורים בבי"ס ויצמן

בבית הספר ויצמן נלמדת השנה תוכנית לימודים ייחודית, המתרכזת בג'סי כהן עצמה. במערכת החינוך בישראל אין, נכון להיום, תוכנית לימודים העוסקת באופן אינטגראלי בנושא הסביבה הבנויה העירונית, למרות שאחוז ניכר מהתלמידים בישראל חי ולומד בסביבה כזו.  סביבה זו על מרכיביה ההיסטוריים, החברתיים, הכלכליים וכו', משפיעה על חיי התלמידים באינספור דרכים. תנאי החיים בבית הפרטי, או בדירה, המשחק או המעבר ברחוב, הרחוב ההולנדי, הפרברי או העירוני, הבילוי מתחת לבית ברחוב, בקניון או בפארק, באיזה מרחק נמצא המרכז קהילתי או בית הספר מהבית, אילו מוסדות תרבות ובילוי לילדים קיימים בעיר, הרקע הסוציו- אקונומי או העדתי של תושבי השכונה בה הם גרים, ההיסטוריה של העיר וכיצד היא מובנת ומשפיעה (או לא) על ההווה – כל אלו משפיעים על ההתפתחות הפיזית, המנטאלית והחברתית של התלמידים. למרות זאת מעורבותם בעיצוב הסביבה בה הם חיים אפסי. לרוב, האינטראקציה של ילדים ובני נוער עם הסביבה היא פסיבית, קרי חוסר התערבות וקבלת הקיים. לעיתים הם פשוט נעדרים ממנה וכשהם מתאימים אותה לצרכיהם, התערבות זו נתפסת בעיני החברה כשלילית.

תוכנית הלימודים "המקום שלי" שנלמדת בבי"ס ויצמן בג'סי כהן, מנסה לחנך את התלמידים להכיר בחשיבות של השפעת השכונה על חייהם, ללמוד אודותיה, לפתח יכולת ביקורתית ואף להציע בסופו של דבר שינויים.

לקראת פורים השתתפו התלמידים בפעילות שהיוותה פסק זמן במערך השיעורים הרגיל על מנת לקשט בצורה חווייתית את בית הספר לקראת החג וכן על מנת לעורר את דמיון התלמידים. בתחילת הפעילות התלמידים דמיינו וציירו כיצד תראה תחפושת המבוססת על השכונה בה הם גרים: למשל כיצד תראה תחפושת של ג'סי כהן.
בחלק השני התלמידים דמיינו וציירו כיצד יראה המקום האידיאלי עבור התחפושת אליה הם התחפשו. למשל אם התחפושת היא של פיראט – אז כיצד תראה הספינה, אם התחפושת היא של מלכה – כיצד יראה הארמון, אם התחפושת היא של טבח – כיצד תראה המסעדה וכו'
לבסוף ציירו התלמידים את המקומות הללו בגדול על המדרכה בכניסה לבית הספר

לעמוד הפייסבוק: http://www.facebook.com/profile.php?id=100001947976852

התוכנית נכתבה ומועברת על ידי גיל מועלם דורון (אמן, מורה ומרצה באקדמיה). בתוכנית משתתפים תלמידי כיתה ו', בבית הספר ויצמן והיא נתמכת על ידי קרן קרב והמרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית.הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.